Re:Zdanění mzdy a sociální a zdravotní pojištění člena dozorčí rady v s.r.o.

Dobrý den paní Panušková,

v prvé řadě je třeba definovat, kde je daná fyzická osoba daňovým rezidentem. Tuto problematiku upravují smlouvy o zamezení dvojímu zdanění uzavřené mezi Švýcarskem a ČR, případně mezi ČR a Velkou Británií. Daňová rezidence je definována též v § 2 zákona o daních z příjmů. V případě rozporu má přednost dikce mezinárodní smlouvy.

Z dotazu dovozuji, že s největší pravděpodobností je osoba švýcarským daňovým rezidentem, protože tam má bydliště (?) či tam pobývá déle než 183 dní v roce (?).

Pokud tomu tak je, ve Švýcarsku přiznává své celosvětové příjmy, tedy i příjmy plynoucí z ČR. V tuzemsku jsou přiznávány a zdaňovány pouze příjmy plynoucí z území V ČR. Odměna za výkon funkce člena dozorčí rady je považována za příjem ze závislé činnosti dle § 6 odst. 1 písm. c) zákona o daních z příjmů a v průběhu roku je zdaňován stejně jako v případě zaměstnance – rezidenta. Bude tedy srážena záloha na daň. Srážková daň nepřipadá v úvahu – nebudou splněny podmínky § 6 odst. 4 ZDPř.

Osoba je „zaměstnancem“ nikoliv dle pracovněprávního předpisů, ale pro účely zákona o daních z příjmů ano. Má nárok na roční zúčtování. Po skončení roku vystaví zaměstnavatel potvrzení o příjmech a tyto budou přiznány ve Švýcarsku. Otázkou je, zda dle dikce Smlouvy (viz zde: http://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoji-zdaneni/prehled-platnych-smluv) jde o příjem dle Článku 15 či Článku 16 – domnívám se, že jde spíše o Tantiémy, ale bude záležet i na švýcarském daňovém právu. Tak či tak, švýcarský rezident bude mít tyto příjmy vyňaty ze zdanění ve smyslu Článku 23 Smlouvy (metoda zamezení dvojímu zdanění vynětí s výhradou progrese).

Ohledně zdravotního a sociálního pojištění: je třeba nejdříve zjistit, zda je osoba účastna britského či švýcarského systému sociálního pojištění. Pokud je to britský systém, postupujeme (dosud, tj. do naplnění brexitu) jako u jiných občanů / číst více /