Ústavní soud k otázce odškodnění za zákonné zadržení a omezení osobní svobody

Ústavní soud, Brno, TZ 118/2018

III. senát Ústavního soudu (soudkyně zpravodajka Milada Tomková) zamítl ústavní stížnost stěžovatelky v části, kterou byl napaden rozsudek Městského soudu v Praze, neboť neshledal porušení jejích základních práv. Ve zbytku ústavní stížnost odmítl pro nepřípustnost.

Stěžovatelka byla po dobu 47 hodin zadržena jako podezřelá podle § 76 odst. 1 zákona č. 141/1961 Sb., o trestím řízení soudním (trestní řád). Následně byla propuštěna, aniž by proti ní bylo zahájeno trestní stíhání. Stěžovatelka se následně v řízení před obecnými soudy domáhala po České republice – Ministerstvu spravedlnosti zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou nesprávným úředním postupem podle zákona č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Obvodní soud pro Prahu 2 stěžovatelce částečně vyhověl a přiznal jí 3 000 Kč s příslušenstvím. Soud vyšel z toho, že dle judikatury je sdělení obvinění, které nevyústí v odsuzující rozsudek, nezákonným rozhodnutím a je třeba v souvislosti s takto vedeným trestním řízením poškozené odškodnit. Stěžovatelce, byť byla pouze v pozici podezřelé, je proto třeba přiznat odškodnění za dva dny, po které byla zadržena. Městský soud v Praze jako odvolací soud žalobu stěžovatelky zamítl, protože shledal, že postup orgánů činných v trestním řízení byl v souladu se zákonem a nedošlo tak k nezákonnému rozhodnutí ani nesprávnému úřednímu postupu, který by bylo třeba odškodnit. Stěžovatelka se poté obrátila se svou ústavní stížností na Ústavní soud. Podle názoru stěžovatelky je zadržení za situace, kde se původní podezření nepotvrdí, zcela nepřípustným zásahem do práv zadržené osoby a jde zcela jednoznačně o nesprávný úřední postup.

Ústavní soud se nejprve zabýval otázkou zákonnosti zadržení stěžovatelky a na základě vyžádaných spisů konstatoval, že nebylo vzhledem k okolnostem v daný moment nezákonné či nesprávné. Stěžovatelka byla zadržena po dobu nepřesahující 48 hodin, byla vyslechnuta a byly jí jednoznačně sděleny důvody jejího zadržení. / číst více /